Wizyta psychologiczna

Wizyta psychologiczna - niezbędne informacje

Jak wybrać odpowiednie miejsce?

Usługi psychologiczne można podzielić na: publiczne (czyli bezpłatne) oraz prywatne. Gabinety pierwszego rodzaju działają głównie w ramach różnego rodzaju poradni, np. psychologiczno – pedagogicznej, zdrowia psychicznego, odwykowej. Zwykle nie potrzeba tam żadnego skierowania, ale najlepiej jest umówić się na wizytę wcześniej. Trzeba też przygotować się na pewien czas oczekiwania - od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od ilości pacjentów.
Gabinet prywatny jest miejscem działalności pojedynczego psychologa lub kilku osób współpracujących ze sobą. Reklamy o rodzaju proponowanych usług znajdują się m.in.
w samym gabinecie, w placówkach pokrewnych, na ulotkach, wizytówkach, w prasie. Zazwyczaj czas oczekiwania na wizytę prywatną jest krótszy, a termin i godzina spotkania ustalane są wspólnie z pacjentem.

Jak wybrać właściwą osobę?

Z psychologiem najczęściej jest tak, jak z lekarzem, fryzjerem czy krawcową. Wybieramy tego, kogo nazwisko jest nam znane, albo kogo znają i polecają inni ludzie. W wielu sytuacjach metoda ta skutkuje, ale czasem bywa zawodna. Dzieje się tak dlatego, że
w przypadku wizyty u psychologa znaczenia nabierają nie tylko jego specjalistyczne umiejętności, ale również styl bycia, sposób mówienia, klimat rozmowy. To, co odpowiada jednej osobie, może zupełnie nie trafiać do innej. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy upewnić się, że specjalista do którego trafiamy jest tym, za kogo się podaje – jest to gwarancją bezpieczeństwa i profesjonalizmu. Można poprosić o pokazanie dyplomu czy określonych zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje.

Jak przygotować się do spotkania?

Przed wizytą u psychologa dobrze jest poświęcić sobie trochę czasu, zastanowić się nad ważnymi dla siebie sprawami i spróbować znaleźć odpowiedź na następujące pytania:
-jaka jest moja aktualna sytuacja życiowa?
-co sprawia mi trudność, stanowi problem?
-co chcę w tej sprawie osiągnąć, co jest moim celem?
-czego oczekuję od psychologa, jakiego rodzaju pomocy?

Jak długo trwa wizyta i jak przebiega?

Spotkanie z psychologiem trwa zwykle około godziny. Jego przebieg zależy przede wszystkim od tego, czego potrzebuje pacjent - konkretnych informacji i wyjaśnienia wątpliwości, podzielenia się trudnymi doświadczeniami, nabycia określonych umiejętności, rozliczenia się z przeszłością, pozbycia się objawów, czy dokonania zmian w aktualnej sytuacji. Ponadto każdy psycholog ma swój własny styl pracy i prowadzi spotkanie
w sposób, który uważa za najbardziej efektywny.

Ile spotkań jest potrzebnych?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jest to sprawa indywidualna i zależy m.in. od: powodu wizyty, oczekiwanych efektów, zaangażowania pacjenta. Czasem wystarcza jedno spotkanie, w innym wypadku potrzebny jest nawet kilkuletni kontakt.

Ile to kosztuje?

Ceny prywatnych usług psychologicznych są bardzo zróżnicowane. Najczęściej wahają się w przedziale od 50 do 80 zł. za godzinę.

autorka: Monika Bąk - Sosnowska