Pracownicy

Informacje o pracownikach Zakładu

dr n. med. Dariusz Pysz - Waberski

psycholog, seksuolog sądowy, psychoterapeuta

Absolwent kierunków medycznych, psychologicznych oraz chemii medycznej. Studiował na Uniwersytecie Śląskim, Humanitas Univserity, Uniwersytecie Jagiellońskim, Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Pomorskim Uniwersytecie Medycznym i Uczelni Nauk Społecznych. Absolwent 4-letnich studiów z psychoterapii na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Ukończył kształcenie doktorskie w dziedzinie nauk medycznych na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Doktorat z medycyny klinicznej obronił na Wydziale Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na podstawie pracy pt. Seksualność kobiet z nowotworami neuroendokrynnymi. Zajmuje się seksuologią, seksuologią sądową, neurobiologią i psychopatologią. Prowadzi badania naukowe dotyczące zaburzeń seksualnych i psychicznych wśród sprawców przestępstw seksualnych. Autor publikacji naukowych (polskich i zagranicznych), rozdziałów w książkach oraz wystąpień na konferencjach krajowych. Podczas kształcenia doktorskiego otrzymał Grant Młodego Naukowca. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (Sekcja Naukowa Psychoterapii) oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
 
 
 

 

dr n. med. Alicja Michalak  - Krzeszowska

psycholog, psychoterapeuta

Wykładowca w Zakładzie Psychologii od 2002r. Prowadzi wykłady i seminaria dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunkach: lekarski, ratownictwo medyczne, położnictwo oraz dla studentów Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej o specjalności: Muzykoterapia.

Od 2000r współpracuje ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Od 20 lat zajmuje się pomocą psychoterapeutyczną w problemach emocjonalnych, kryzysach indywidualnych i rodzinnych oraz w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami życiowymi.

W 2010r ukończyła podyplomowy 4-letni całościowy kurs z psychoterapii atestowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Obecnie jest w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej.

Jest autorką i współautorką 16 prac w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych,16 doniesień zjazdowych oraz 7 rozdziałów w książkach.

 

 

 

dr n. med. Julia Wyszomirska

specjalista psycholog kliniczny, neuropsycholog, pedagog

Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zarówno jej zainteresowania naukowo-badawcze, jak i praca kliniczna koncentrują się w obrębie psychologii klinicznej osób dorosłych, a szczególnie neuropsychiatrii i neuropsychologii medycznej. Ukończyła liczne kursy z zakresu neuropsychologii oraz studia podyplomowe „Diagnoza i terapia neuropsychologiczna” na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz „Neuropsychologia kliniczna” na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Pod zrealizowaniu całościowego 4-letniego szkolenia specjalizacyjnego i zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalistycznego, w 2017 r. uzyskała tytuł specjalisty psychologii klinicznej, z subspecjalizacją neuropsychologia. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej z pacjentami z zaburzeniami lękowymi, związanymi ze stresem, a przede wszystkim z dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego. Obecnie związana z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Posiada uprawnienia do badania osób ubiegających się o pozwolenie na broń, prowadzenia terapii EEG-Biofeedback. Ukończyła także 2-letni kurs „Podstawy psychoterapii” w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Szkołę Trenerów „Metrum”.

 

 

 

mgr Barbara Szczyrba - Maroń

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta

Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ze specjalnością: psychologia kliniczna człowieka dorosłego.

W ramach pracy badawczej oraz terapeutycznej zajmuje się problematyką uzależnień i współuzależnień.

Uzyskała dyplom w zakresie „Systemowego podejścia w terapii rodzin”, atestowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii PTP (organizowanego przez Krakowską Fundację Rozwoju Psychoterapii). Ukończyła szkolenia oraz liczne warsztaty prowadzone przez Polski Instytut Ericksonowski, a także Całościowy Akredytowany Kurs Psychoterapii przy Katowickim Instytucie Psychoterapii  uprawnijący do prowadzenia psychoterapii. 

Posiada certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień. Jest certyfikowanym realizatorem programu wczesnej interwencji FreD goes net oraz indywidualnego programu terapii dla problemowych użytkowników marihuany CANDIS. 

Współpracuje z Polskim Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii (oddział Katowice), gdzie prowadzi warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień, psychoterapię indywidulaną osób uzależnionych oraz współuzależnionych, a także grupę dla rodziców dzieci uzależnionych od narkotyków.

 Współtowarzy Gabinet Psychoterapii Resilience w Chorzowie.

 

 

mgr Agata Wons

psycholog, psychoterapeuta

Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ze specjalnością: psychologia zdrowia i choroby oraz psychologia wychowawcza. W swej aktywności naukowo – badawczej zajmuje się przede wszystkim tematyką psychologii zdrowia, radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym.

Posiada doświadczenie w pracy diagnostyczno-terapeutycznej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Współpracowała ze Śląskim Stowarzyszeniem Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona udzielając wsparcia chorym i ich rodzinom.

Nieustannie pogłębia wiedzę z zakresu psychoterapii. Jest absolwentką dwuletniego cyklu warsztatów i seminariów z nurtu Psychologii Zorientowanej na Proces oraz szkolenia podyplomowego w zakresie "Systemowego rozumienie rodziny" atestowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii PTP (organizowanego przez Krakowską Fundację Rozwoju Psychoterapii). Ukończyła także studium podyplomowe dla Biegłych Sądowych Psychologów oraz studia podyplomowe z zakresu Mediacji i Negocjacji w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych. Uzyskała dyplom rocznego kursu hipnozy terapeutycznej I Stopnia (pod patronatem Towarzystwa Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą w Krakowie).Posiada także kwalifikacje do prowadzenia diagnozy, terapii i treningów metodą EEG-Biofeedback (Certyfikat ukończenia szkolenia I stopnia) oraz kwalifikacje do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi metodą wspierania rozwoju wg dr Paula E. Dennisona ( I i II stopień). Ukończyła szkolenia oraz liczne warsztaty prowadzone przez Polski Instytut Ericksonowski.

Obecnie kształci się w Racjonalnej Terapii Zachowania oraz metodzie Simontona - poznawczo-behawioralnym programie psychoterapii przeznaczonym dla pacjentów chorych onkologicznie oraz ich najbliższych.

 

mgr Anna Daniel - Sielańczyk

psycholog, ukonczyla calosciowy Akredytowany Kurs Psychoterapii przy Katowickim Instytucie Psychoterapii  uprawnijący do prowadzenia psychoterapii.

Ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym związana od 2015 roku. Posiada akredytację w Międzynarodowej Federacji Coachów (ICF) oraz uprawnienia do badan z zakresu medycyny pracy oraz psychologii transportu. Współpracuje terapeutycznie ze stowarzyszeniem wspierającym kobiety pokrzywdzone w wyniku przemocy i handlu ludźmi.   Jej zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się w obrębie psychologii, psychoterapii osób dorosłych oraz psychologicznych aspektów zdrowia i choroby. 

Jest w drodze do uzyskania certyfikatu PTP. Swoje kwalifikacje podnosi uczestnicząc w licznych szkoleniach  oraz poprzez stała superwizję. Prowadzi terapię indywidualną głównie osobami dorosłymi i młodymi dorosłymi.

 

 

mgr Mateusz Glinianowicz

psycholog

Absolwent Uniwersytetu SWPS.

Ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym związany od 2017 roku. Do jego zainteresowań naukowo-badawczych należą psychologia odżywiania się, zaburzeń odżywiania i otyłość dzieci i dorosłych. Pracuje w obrębie psychologii biznesu, sztuki negocjacji, relacji biznesowych i szkoleń.

 

 

mgr Żaneta Rachwaniec

psycholog, socjolog, psychoterapeuta

Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim.

Ukończyła liczne kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje, m.in.: Szkołę Trenerów Warsztatu Umiejętności Psychospołecznych, Akademię Liderek i Animatorek Społecznych, Akademię CSR i Współpracy Międzysektorowej, studia podyplomowe z psychologii sportu oraz psychologii transportu z elementami diagnostyki psychologicznej. Obecnie jest w trakcie czteroletniego Kursu Systemowej Terapii Rodzin w Ośrodku Psychoterapii w Krakowie, który posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Jest autorką publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz pomysłodawczynią i prezeską Stowarzyszenia Centrum Psychoedukacji i Rozwoju. Na co dzień prowadzi warsztaty psychoedukacyjne, szkoli pracowników wszystkich sektorów, a terapeutycznie wspiera osoby w kryzysie prowadząc grupy wsparcia, psychoterapię indywidualną, rodzin oraz par.

 

 

mgr Dorota Turska - Czyż

psycholog, psychoterapeuta CBT

Jest psychologiem (w trakcie 4-letniego szkolenia w specjalizacji klinicznej, subspecjalizacja: zaburzenia psychiczne człowieka dorosłego) i ekonomistą (specjalizacja zarządzanie) . Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (Uniwersytet SWPS), wykorzystuje w swojej pracy techniki uważności i medytacji (nagrywa podcasty). Pracuje m.in. w oddziale psychiatrii Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach współpracującym ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz Centrum Zdrowia Psychicznego. Prowadzi badania naukowe, m.in.: rozpoznanie zasobów społeczno-psychicznych wśród osób z tendencjami samobójczymi i po próbach samobójczych. Interesuje się m.in. możliwościami diagnostycznymi kwestionariusza MMPI-2.

 

mgr Iwona Hildebrandt

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Psychologii i Pedagogiki.
Od 21 lat związana ze Szpitalem Specjalistycznym w Chorzowie, aktualnie na stanowisku kierownika Poradni Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych i Współuzależnień.
Od 14 lat prowadzi swoją Pracownie Badań Psychologicznych oraz prywatną praktykę w Gabinecie Psychoterapii „Twój Balans”.
Ukończyła dwuletnie podyplomowe studia specjalistyczne w zakresie terapii uzależnień- Studium Terapii Uzależnień, na kierunku Specjalista Terapii Uzależnień oraz czteroletni całościowy kurs psychoterapii W Śląskiej Szkole Psychoterapii w Gliwicach.
Prowadzi Punkt Konsultacyjno Diagnostyczny, gdzie prowadzone są anonimowe i bezpłatne badania na obecność wirusa HIV.
Współpracuje również z Górnośląskim Stowarzyszeniem Wspólnota w zakresie przeciwdziałania transmisji zakażeń przenoszonych drogą seksualna oraz przeciwdziałania wykluczeniom społecznym.

 

 

mgr Monika Garczarczyk

psycholog


Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu psychologii zdrowia oraz psychopatologii, aktywnie angażuje się w promowanie wiedzy w tych dziedzinach. Specjalizuje się w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, ukończyła pierwszy stopień tego nurtu terapeutycznego. W ramach swojego rozwoju zawodowego, obecnie jest stażystką w oddziale psychiatrii Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach, który współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym.

Posiada certyfikaty z interwencji kryzysowej, poradnictwa psychologicznego, silwoterapii oraz wiele innych.Dodatkowo, posiada certyfikat felinoterapeuty, co pozwala jej na wykorzystanie kontaktu ze zwierzętami w procesie terapii. 
Jako wolontariusz, organizuje coroczne Międzynarodowe konkursy poetyckie w Katowicach, które są dedykowane osobom z niepełnosprawnością, oferując im platformę do wyrażenia swojego talentu i emocji.
Pełni również rolę wykładowcy akademickiego, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z studentami oraz lidera zespołów w Kole Naukowym Instytutu Psychologii Akademii Humanitas, gdzie wspiera młodych badaczy i promuje innowacyjne podejścia w psychologii.